Odborníci, sdružení v Asociaci manželských a rodinných poradců, jsou většinou psychologové či sociální pracovníci (ale také lékaři, speciální pedagogové, právníci, mediátoři nebo jiní odborníci), kteří poskytují poradenské služby týkající se vztahové problematiky (rodinné, mezigenerační, partnerské, manželské atd.). Pokud hledáte vhodného odborníka, je potřeba vybírat v první řadě dle lokality, ve které se pohybujete - nejlépe na naší mapěčlenů AMRP ČR. Poté je možné vybírat z nabízených odborníků - můžete si rozkliknout jednotlivá jména a dozvědět se tak o každém z nich základní informace i kontaktní údaje, kde se můžete objednat přímo k vybranému poradci.
Máte-li tip na konkrétního poradce nebo hledáte v konkrétním místě, můžete také zkusit vyhledávání dle klíčového slova v kolonce Vyhledávání na naší úvodní stránce. Jednoduše zadejte jméno odborníka nebo název města a potvrďte výběr.
Máte-li pochybnost, zda je vybraný odborník vhodný právě pro Vaši problematiku, neváhejte jej přímo kontaktovat s dotazem.
CO KE KONZULTACI POTŘEBUJI?
To už záleží na konkrétním odborníkovi, který Vám při objednání poskytne všechny potřebné informace.
Někteří členové AMRP poskytují službu manželského a rodinného poradce v některé ze státních poraden či neziskových organizací a službu tedy klientům poskytují bezplatně v rámci dané, většinou sociální služby.
Někteří pak poskytují tyto služby za úhradu v rámci soukromého zařízení, pak je třeba počítat s platbou, jejíž výše je dána jejich ceníkem (obvyklá cena za hodinovou konzultaci je 500-1200 Kč). Také na těchto podmínkách spolupráce je třeba se domluvit předem přímo s vybraným odborníkem.
JAK DLOUHO KONZULTACE TRVÁ? JAK ČASTO A JAK DLOUHO MUSÍM DOCHÁZET?
Délku jednotlivého sezení určuje po dohodě s Vámi přímo vybraný odborník. Obvyklá délka je 45-60 min pro individuální konzultaci, 45-90 min pro párovou či rodinnou konzultaci, podle okolností však může být i kratší nebo delší.
Délka spolupráce je velmi individuální a záleží na povaze obtíží a konkrétních metodách jednotlivých odborníků. Někdy i jedno či dvě sezení přinesou výraznou úlevu a i krátká spolupráce poskytne efektivní pomoc. Jindy je potřeba setkávat se po dobu několika týdnů, případně měsíců. Obvyklá frekvence je cca jednou za 1-3 týdny.
Na všech podmínkách spolupráce se s Vámi bude domlouvat vybraný odborník na začátku spolupráce. Jako klient máte plné právo kdykoli spolupráci ukončit, je však obvyklé, že i k ukončení spolupráce dochází po vzájemné dohodě.
DOZVÍ SE NĚKDO INFORMACE Z KONZULTACE?
Poradci jsou povinni zachovat mlčenlivost o všech skutečnostech, s nimiž přijdou v souvislosti s výkonem svého povolání do styku. Výjimky z tohoto pravidla určuje zákon (ohlašovací povinnost se týká závažných trestných činů). Pokud je vedena dokumentace, pak k ní má přístup pouze dotyčný odborník, příp. další zaměstnanci navštíveného pracoviště. V zákonné lhůtě je pak dokumentace skartována. Je vhodné se při první návštěvě o výše zmíněných pravidlech ubezpečit. V některých případech je možné se s odborníkem domluvit a vystupovat anonymně, pokud si to výslovně přejete.
JAK JE ZAJIŠTĚNA ODBORNOST A KVALITA POSKYTOVANÝCH SLUŽEB?
Členové AMRP se řídí Listinou základních práv a svobod a Etickým kodexem AMRP a jsou povinni zachovávat důstojnost klientů. Své služby poskytují všem klientům s respektem k osobnosti klienta bez ohledu na jejich etnický původ, věk, sexuální orientaci, sociální zařazení a náboženské přesvědčení.
Členové AMRP rovněž splňují kvalifikaci, vyplývající ze stanovAMRP, a jsou zavázání k dalšímu zvyšování své odbornosti minimálně v rámci plnění dalších kvalifikačníchpožadavkůAMRP.
POKUD NEJSEM SE SLUŽBOU NĚKTERÉHO ZE ČLENŮ AMRP ČR spokojen/A, KAM ČI JAK MOHU PODAT STÍŽNOST?
Pokud máte pochybnost o kvalitě poskytované služby nebo byly dle Vašeho názoru porušeny zásady Etického kodexu AMRP, je vhodné upozornit přímo dotyčného člena AMRP. V případě, že tento nezajistí nápravu nebo porušení považujete za závažné, je možné informovat osobu přímo nadřízenou pracovníkovi. V případě nedostupnosti či neexistence přímo nadřízené osoby nebo pokud to budete považovat za vhodné či potřebné, je třeba písemně a adresně informovat jeden ze zvolených orgánů AMRP (Prezidium nebo Etickou komisi AMRP ČR - kontakty zde), který se Vaším podnětem bude zabývat a do 30 dnů Vám podá vyrozumění.
„Zodpovědnost“ – lidé jsou zodpovědní za sebe a své činy a jejich chování má vždy nějaký (byť nezamýšlený) důsledek. Ze vztahové podstaty člověka (význam člověka je utvářen prostřednictvím vztahů) vyplývá, že jeho rozhodnutí mají dopad i na životy ostatních (i těch, kteří na konzultaci přítomni nejsou) a z toho vyplývá i hodnota lidské zodpovědnosti za druhé (např. rodičovská). Tradiční etika individuální odpovědnosti je tedy nahrazována odpovědností vztahovou;
„Angažovanost pro druhé“ – vztahový poradce je neutrální (není kamarád, soused nebo příbuzný, je jen „na návštěvě“ ve vztahovém systému klientů, není jeho součástí), ale vyjadřuje svůj zájem o druhé a jejich vztahy.