DOPORUČENÉ POSTUPY PRO PSYCHOLOGICKOU PRAXI S LESBAMI, GAYI A BISEXUÁLNÍMI KLIENTY/KAMI
V roce 2012 AMERICKÁ PSYCHOLOGICKÁ ASOCIACE (APA) vydala doporučující dokument, který byl díky organizaci QUEER GEOGRAPHY z. s. (QG) přeložen do českého jazyka (RNDr. Michal Pitoňák, PhD.). Dokument je adaptován na české prostředí a obsahuje množství užitečných informací pro práci s těmito klienty. Více informací naleznete na webu QG.
Dokument je rozdělen na 6 oblastí a 21 doporučujících postupů: (níže jsou uvedeny pouze jednotlivé postupy - kontext, odkazy a literatura se nacházejí v pdf dokumentu)
POSTOJE K HOMOSEXUALITĚ A BISEXUALITĚ
01) Psychologové usilují o pochopení vlivu stigmatu (tj. předsudků, diskriminace a násilí) a jeho různých kontextuálních projevů v rámci životů leseb, gayů a bisexuálních osob.
03) Psychologové chápou, že vzájemná přitažlivost mezi osobami stejného pohlaví, jejich pocity a chování jsou normálními variantami lidské sexuality a že úsilí o změnu sexuální orientace se neukázalo jako účinné ani bezpečné.
04) Psychologové by si měli uvědomit, jak mohou být jejich postoje a znalosti o lesbických, gay a bisexuálních otázek relevantní pro posuzování a léčbu, jak ovlivňují jejich zájem o dodatečné vzdělání či případně odkázání klienta / klientky k jinému odborníkovi.
06) Psychologové se snaží při práci s lesbami, gayi a bisexuálními klienty rozlišovat otázky sexuální orientace od otázek genderové identity.
VZTAHY A RODINA
07) Psychologové usilují o to, aby byli dobře informovaní v oblasti vztahů leseb, gayů a bisexuálních lidí a respektují jejich význam.
08) Psychologové se snaží porozumět zkušenostem a problémům, se kterými se potýkají jejich klienti z řad lesbických, gay či bisexuálních rodičů.
09) Psychologové si uvědomují, že rodiny leseb, gayů a bisexuálů mohou zahrnovat i právně či biologicky nespřízněné osoby.
10) Psychologové se snaží porozumět, jaký vliv může mít lesbická, gay nebo bisexuální orientace člověka na jeho původní rodinu a na vztah s touto původní rodinou.
OTÁZKY ROZMANITOSTI
11) Psychologové usilují o to, aby si uvědomili problémy spojené s mnohými a často protichůdnými normami, hodnotami a přesvědčeními, kterým čelí lesby, gayové a bisexuální ženy a muži, jež jsou příslušníky rasových a etnických menšin.
12) Psychologové by měli posuzovat vlivy náboženství a spirituality na životy leseb, gayů a bisexuálních osob.
13) Psychologové se snaží rozpoznávat kohortové a věkové rozdíly mezi lesbami, gayi a bisexuálními osobami.
14) Psychologové se snaží porozumět jedinečným problémům a rizikům, kterým čelí mladé lesby, gayové a bisexuální lidé.
15) Psychologové by měli rozpoznat konkrétní problémy, se kterými se potýkají lesby, gayové a bisexuální osoby s fyzickými, senzorickými a kognitivně-emocionálními postiženími.
16) Psychologové usilují o porozumění vlivu HIV/AIDS na životy leseb, gayů, bisexuálních osob a jejich komunity.
EKONOMICKÉ A PRACOVNĚ-PRÁVNÍ PROBLÉMY
17) Psychologové by měli posuzovat dopad socioekonomického postavení na duševní pohodu leseb, gayů a bisexuálních klientů.
18) Psychologové usilují o pochopení charakteristických problémů na pracovišti, se kterými se lesby, gayové a bisexuálové potýkají.
VZDĚLÁVÁNÍ A ODBORNÁ PŘÍPRAVA
19) Psychologové se snaží o začlenění lesbických, gay a bisexuálních témat do odborného vzdělávání a odborné přípravy.
20) Psychologové by měli zvyšovat své znalosti a chápat homosexualitu a bisexualitu prostřednictvím dalšího vzdělávání, školení, supervize a konzultací.
VÝZKUM
21) Při využívání a zveřejňování výzkumu v oblasti sexuální orientace a s ní souvisejících oblastí se psychologové snaží prezentovat výsledky plnohodnotně a přesně a uvědomují si potenciální rizika související se zneužitím nebo zkreslením výsledků výzkumu.