Praxe: 6 let praxe v oboru manželského a rodinného poradenství při minimálně polovičním pracovním úvazku
Supervize (100 hod., z toho 20 hod. individuální)
D. SUPERVIZOR AMRP ČR E. PRŮBĚŽNÉ UDRŽOVÁNÍ ODBORNÉHO STANDARDU
Vzdělávání (10 hod. ročně)
Praxe (100 hod. ročně)
Supervize (10/4 hod. ročně)
F. OSVĚDČENÍ AMRP
PREAMBULE Manželské a rodinné poradenství je specializačním oborem psychologie, který představuje aplikaci psychologických postupů na práci s problémy mezilidských vztahů, zejména pak s problémy rodinnými, manželskými a partnerskými.
Tento obor je aplikován v rámci sociálních služeb jako jedna z forem odborného sociálního poradenství, dále ve zdravotnictví, školství, v neziskovém sektoru, ve službách privátní sféry atd.
Klientelu manželského a rodinného poradce představují rodiny, manželské a partnerské dvojice i jednotlivci, kteří prezentují své potíže jako životní problémy a nežádají léčbu duševního onemocnění. Manželské a rodinné poradenství se opírá především o systémový přístup k mezilidským vztahům a/nebo teorie a techniky psychoterapie.
Protože psychologická diagnostika nepředstavuje nezbytnou součást manželského a rodinného poradenství, je tento obor kromě psychologů otevřen i absolventům dalších oborů vysokoškolského studia, zejména humanitních fakult a medicíny. Tito poradci však neužívají pro sebe označení "psycholog", které veřejnosti signalizuje i kompetenci psychodiagnostickou, vázanou na absolvování úplného vysokoškolského psychologického vzdělání.
Manželské a rodinné poradenství, jakožto primárně psychologický obor, je třeba odlišovat od tzv. edukativního poradenství, jehož obsahem je výchova a osvěta a které nevyžaduje náročnou postgraduální průpravu manželského a rodinného poradce.